Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy odstępne podlega VAT

27 kwietnia 2015 | Podatki | Ewelina Kalita, 
Paweł Barnik
Paweł 
Barnik
źródło: materiały prasowe
Paweł 
Barnik

Wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie umowy za porozumieniem stron – chociaż czasami nazwane karą umowną lub odszkodowaniem – jest w istocie częścią rozliczenia między kontrahentami.

Jednym ze sposobów zakończenia stosunku zobowiązaniowego jest odstąpienie od umowy. Kodeks cywilny (dalej: k.c.) przewiduje, że odstąpienie od umowy może stanowić sankcję za naruszenie zobowiązania przez jedną ze stron umowy – jest to tzw. ustawowe prawo odstąpienia od umowy. Oprócz tego możliwe jest także skorzystanie z umownego prawa do odstąpienia od umowy: nieodpłatnie lub za zapłatą odstępnego >patrz ramka.

Za opłatą

Szczególny przypadek umownego odstąpienia stanowi zastrzeżenie w umowie tzw. odstępnego. W takim przypadku, zgodnie z art. 396 k.c., oświadczenie o odstąpieniu jest skuteczne tylko wtedy, gdy zostało złożone jednocześnie z zapłatą odstępnego. Także w tym przypadku strony muszą określić termin, do którego można skorzystać z tego prawa. Jak zatem wynika z art. 396 k.c., w przypadku zastrzeżenia odstępnego podmiot uprawniony będzie mógł odstąpić od umowy tylko wtedy, gdy zapłaci określoną kwotę. Nasuwa się więc wątpliwość, czy w takiej sytuacji dochodzi do odpłatnego świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu VAT.

Co jest usługą

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Aby jednak dana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10126

Wydanie: 10126

Spis treści

Druga strona

Zamów abonament