Koszty kredytu wpływają na rozliczenia CIT
Odsetki od pożyczki na zakup środka trwałego naliczone do dnia oddania go do używania powiększą jego wartość początkową. Niezależnie od tego, czy są zapłacone. Dopisane później są kosztem dopiero w dacie ich uiszczenia.
Spółka komandytowa Alfa nabyła nieruchomość za środki pochodzące z kredytu bankowego (złotówkowego). Zaciągnięty kredyt w całości został przeznaczony na sfinansowanie zakupu tej nieruchomości. Grunt oraz znajdujący się na nim budynek biurowy zostały uznane za środki trwałe spółki. Czy w wartości początkowej tych środków trwałych spółka powinna uwzględnić odsetki od tego kredytu naliczone do dnia przekazania tych środków trwałych do używania? – pyta czytelnik.
Za wartość początkową środków trwałych, w razie ich odpłatnego nabycia, stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, uważa się cenę ich nabycia >patrz ramka. Cenę nabycia koryguje się o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego (zob. art. 16g ust. 5 ustawy o CIT).
Katalog otwarty
Wyliczenie w art. 16g ust. 3 ustawy o CIT określonych rodzajów wydatków (ich tytułów) składających się na wartość początkową środka trwałego nie ma charakteru wyczerpującego. Z tego względu mieszczą się tu również inne koszty, jeżeli związane są z zakupem środka trwałego i zostały naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Pojęcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta