Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczać refakturę opłat za media

27 kwietnia 2015 | Podatki | Przemysław Skorupa
, Marek Wanat
Przemysław Skorupa
, doradca podatkowy, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego Deloitte
źródło: materiały prasowe
Przemysław Skorupa
, doradca podatkowy, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego Deloitte

Jeżeli najemca ma możliwość wyboru dostawcy energii elektrycznej czy wody, a także podjęcia decyzji co do taryfy, to są to okoliczności przemawiające za potraktowaniem tego świadczenia jako odrębnego od najmu.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 16 kwietnia 2015 r. w sprawie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (C-42/14).

16 kwietnia br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE, Trybunał) wydał rozstrzygnięcie w budzącej wiele kontrowersji kwestii traktowania jako świadczenie odrębne refaktury mediów przy najmie. Wyrok zapadły w sprawie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej dotyczył dwóch kwestii.

1.

Po pierwsze TSUE uznał, że jeżeli wynajmujący przenosi na najemcę jedynie koszty mediów zakupionych od podmiotu trzeciego, to jest uznawany za dostawcę dla potrzeb VAT.

2.

Po drugie – i co najbardziej istotne dla polskich podatników – Trybunał zasadniczo potraktował najem nieruchomości i związane z nim dostawę wody, energii elektrycznej, energii cieplnej oraz wywóz nieczystości za kilka odrębnych i niezależnych świadczeń.

W uzasadnieniu Trybunał rzucił nowe światło na rozgraniczenie zagadnienia kompleksowości świadczenia, nie eliminując jednak wszystkich wątpliwości.

Brak precyzyjnych uregulowań

Przyczyną sporu przy refakturze za media jest brak jasno określonych uregulowań tego typu transakcji. Pomimo powszechności występowania w obrocie gospodarczym refaktura nie doczekała się kompleksowego uregulowania zarówno w ustawie o VAT, jak i w przepisach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10126

Wydanie: 10126

Spis treści

Druga strona

Zamów abonament