Co zrobi bank, gdy nie będzie BTE?
Rozmowa | Kiedy będziesz zadłużał się na mieszkanie, bank może zażądać zgody na poddanie się egzekucji wprost z aktu notarialnego, jeśli przestaniesz spłacać raty.
Rz: Co oznacza dla kredytobiorców wyrok Trybunału Konstytucyjnego mówiący o tym, że przepisy o bankowym tytule egzekucyjnym, tzw. BTE, są niezgodne z Konstytucją RP? Jakie będą jego konsekwencje?
Paweł Kuglarz: Wyrok Trybunału oznacza rewolucję w dotychczasowym systemie dochodzenia przez banki swoich należności. BTE funkcjonował od 1998 roku i umożliwiał prowadzenie uproszczonej egzekucji. Teraz będzie musiało to ulec zmianie. Za niezgodne z konstytucją zostały uznane art. 96 ust. 1 oraz art. 97 ust. 1 prawa bankowego.
Zgodnie z art. 96 banki mogą wystawiać BTE na podstawie swoich ksiąg rachunkowych lub innych dokumentów związanych z dokonywaniem czynności bankowych. W myśl art. 97 ust. 1 BTE może być podstawą egzekucji po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności. Trybunał Konstytucyjny uznał, że obu tych regulacji nie da się pogodzić z wynikającą z art. 32 konstytucji zasadą równości wobec prawa. W konsekwencji banki nie będą mogły po 1 sierpnia 2016 r. wystawiać własnych tytułów egzekucyjnych.
Jakie uprawnienia BTE daje bankom dziś?
Bankowy tytuł egzekucyjny stanowi jeden z rodzajów tytułów egzekucyjnych – jak np. wyrok sądowy, ugoda sądowa czy akt notarialny o poddaniu się egzekucji. Oznacza to, że bank bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta