Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duża pula na wielkie inwestycje

27 kwietnia 2015 | Ekonomia
Program Infrastruktura i Środowisko jest finansowany z trzech źródeł
źródło: Rzeczpospolita
Program Infrastruktura i Środowisko jest finansowany z trzech źródeł

Program „Infrastruktura i środowisko 
2014–2020" wesprze pięć sektorów. Będą to: transport, środowisko, energetyka, ochrona zdrowia i kultura.

Artur osiecki

„Infrastruktura i środowisko 2014–2020", podobnie jak jego poprzednik na lata 2007–2013, ma przede wszystkim wspierać rozwój infrastruktury technicznej. Ma się to przyczynić do zrównoważonego rozwoju gospodarki oraz zwiększenia jej konkurencyjności. Tak jak poprzednik, będzie to największy z nowych programów operacyjnych. Unia Europejska wyłoży nań 27,4 mld euro, a łączny budżet programu z wymaganym wkładem krajowym wyniesie 32,2 mld euro.

Z tych pieniędzy będzie wspieranych pięć sektorów: transport, środowisko, energetyka, zdrowie i kultura – o trzech ostatnich piszemy w ramkach na dole strony. To o jeden mniej niż w latach 2007–2013, kiedy wsparcie zapewniono też szkolnictwu wyższemu.

Dużo na transport

Choć pieniądze trafią na: transport, bezpieczeństwo energetyczne, gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu oraz ochronę zdrowia i dziedzictwo kulturowe, to zdecydowanie najważniejszy będzie transport. Do tego sektora trafi 19,8 mld euro. Pieniądze te mają sprawić, że podróż w miastach oraz pomiędzy aglomeracjami będzie łatwiejsza, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.

Priorytetem będzie budowa nowoczesnej i kompletnej sieci dróg znajdujących się w transeuropejskiej sieci transportowej (tzw. sieci TEN-T) oraz w miastach. Bardzo ważne będą też inwestycje kolejowe,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10126

Wydanie: 10126

Spis treści

Druga strona

Zamów abonament