Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus ukarze za niezłożenie sprawozdania

27 kwietnia 2015 | Podatki | Dominika Kupisz

Firmy nie będą już mogły traktować obowiązku przesłania rocznego sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego jako zbędnej formalności. Organy dostały narzędzie do egzekwowania dokumentów.

Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje nowy art. 80b kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którym niezłożenie do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego, opinii lub raportu biegłego jest wykroczeniem skarbowym i podlega karze grzywny. Kara grzywny może wynieść od 175 złotych do nawet 35 tys. złotych. W praktyce przy zwykłym mandacie karnym będzie to około kilkuset złotych. Wysokość kary zależy głównie od stanu majątkowego ukaranego. W przypadku spółek karze podlegają członkowie zarządu albo inne osoby odpowiedzialne w danym podmiocie za rozliczenia podatkowe i rachunkowe.

Wprost z ustaw

Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego wynika wprost z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, choć w praktyce podatnicy często zapominają o dopełnieniu tej formalności. Dotychczas urzędy skarbowe nie dysponowały paragrafem, który umożliwiłby im skuteczne wyegzekwowanie od podatników przestrzegania tego obowiązku. Czasem wzywano podatników do złożenia sprawozdania w ramach czynności sprawdzających, wykorzystując przy tym art. 83 kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z tym przepisem karze grzywny podlega ten, kto utrudnia czynności sprawdzające, a w szczególności wbrew żądaniu nie okazuje księgi lub innego dokumentu. Przepis nie dotyczy bezpośrednio niezłożenia sprawozdania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10126

Wydanie: 10126

Spis treści

Druga strona

Zamów abonament