Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba oszczędzać na stare lata

27 kwietnia 2015 | Ekonomia
autor zdjęcia: Piotr Waniorek
źródło: Fotorzepa

Łukasz Kalinowski | Po 2000 r. w Polakach powstało przekonanie, że państwo, tworząc OFE, zadbało o emerytury.

Rz: MetLife odnotował wzrost przypisu składki w porównaniu z 2013 r. o 6,3 proc., zbierając 2,1 mld zł. Dla całego rynku przypis spadł o ponad 8 proc. Jak się zarabia na tak trudnym rynku?

Łukasz Kalinowski: Nasza recepta na sukces to być obecnym tam, gdzie jesteśmy w stanie dostarczać klientom produkt o najwyższej wartości, którego oni potrzebują i który są w stanie docenić. Przez sześć–siedem lat rynek był pod wpływem produktów ubezpieczeniowych ze składką jednorazową – krótkoterminowych, nastawionych na szybki zwrot z kapitału. My nigdy na takie produkty nie stawialiśmy, rozwijaliśmy ofertę ubezpieczeniową opartą na długotrwałej ochronie. Jak widać, to była dobra strategia. Jesteśmy trzecim pod względem wielkości zebranej składki towarzystwem życiowym w Polsce. Znajdujemy się w ścisłej czołówce czterech firm, które zbierają 50 proc. składki z rynku i wypracowują 96 proc. zysku całej branży. Teraz rynek w mojej opinii się normalizuje, produkty ze składką jednorazową powoli tracą na znaczeniu. Ale kurczenie się rynku ubezpieczeniowego stoi w sprzeczności z rozwojem gospodarki.

Dlaczego?

Nie chcę tego oceniać. Wiele towarzystw skupiło się na produktach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10126

Wydanie: 10126

Spis treści

Druga strona

Zamów abonament