Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Organ wyda interpretację, gdy adresatem normy jest wnioskodawca

27 kwietnia 2015 | Podatki | Dawid Tomaszewski
Anna 
Wrześniewska
źródło: materiały prasowe
Anna 
Wrześniewska

W doktrynie oraz orzecznictwie przyjmuje się, że przedmiotem interpretacji podatkowych może być tylko prawo podatkowe materialne. Należy przez nie rozumieć regulacje, których adresatem jest w szczególności podatnik lub płatnik, nie zaś organ podatkowy.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 24 lutego 2015 r. (I SA/Łd 1347/14).

Skarżąca jest podatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego. W toku prowadzonej działalności gospodarczej nie sprzedaje żadnych towarów, lecz jedynie świadczy usługi. We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego zadała pytanie, jakie dokumenty i przez jaki okres jest zobowiązana – jako podatnik zryczałtowanego podatku dochodowego – przechowywać w związku z wykonywanymi usługami.

Organ podatkowy odmówił wydania interpretacji. Jego zdaniem wnioskodawczyni przysługuje uprawnienie do uzyskania interpretacji przepisów prawa podatkowego jedynie w takiej sprawie indywidualnej, która może kształtować jej prawa i obowiązki na gruncie określonej regulacji podatkowej. Wniosek może więc dotyczyć zastosowania przepisów prawa podatkowego, które mogą rzutować na prawidłowe rozliczenie podatku, tj. tzw. przepisów prawa materialnego. Organ tym samym uznał, że kwestia przechowywania dokumentów przez podatnika...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10126

Wydanie: 10126

Spis treści

Druga strona

Zamów abonament