Podział spółki przez wydzielenie. A co z zezwoleniem strefowym?
Zezwolenie powinno być przypisane podmiotowi, który będzie kontynuować działalność na terenie SSE zgodnie z warunkami wskazanymi w tym dokumencie. Będzie mu także przysługiwać w całości zwolnienie podatkowe.
Podział przez wydzielenie, zgodnie z art. 529 kodeksu spółek handlowych, może przyjąć następujące formy:
1) przeniesienie części majątku spółki dzielonej na spółkę istniejącą,
2) przeniesienie części majątku na spółkę nowo zawiązaną >patrz ramka.
Spółka przejmująca lub spółka nowo utworzona w związku z podziałem wstępuje z dniem podziału w prawa i obowiązki spółki dzielonej określone w planie podziału.
Na spółkę przejmującą przechodzą w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi pozostające w związku z przydzielonymi jej w planie podziału składnikami majątku spółki dzielonej, które zostały przyznane spółce dzielonej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej (art. 531 § 2 kodeksu spółek handlowych). Jest to tzw. sukcesja administracyjnoprawna.
Powołany przepis wskazuje na dwie istotne sprawy:
- możliwość wykluczenia wprost przez ustawę lub decyzję o wydaniu zezwolenia dopuszczalności przejścia zezwolenia na spółkę przejmującą,
- konieczność istnienia związku między przenoszonym zezwoleniem a składnikami majątku przenoszonymi na skutek podziału.
Zamknięty katalog przyczyn cofnięcia
Decyzja o zezwoleniu na prowadzenie działalności w SSE nie zawiera wyłączenia możliwości przejścia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta