Banki zapłacą dużo więcej, by chronić depozyty
Forsowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w prawie mogą oznaczać wielkie koszty dla branży. Resort uzasadnia zmiany wymogami unijnymi, w tle są koszty ratowania SKOK.
piotr sobolewski
Choć nie ucichły jeszcze echa styczniowego wzrostu kursu franka szwajcarskiego, bankowcy mają już kolejny problem, z którym będą musieli się zmierzyć. Chodzi o nowelizację ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.
Będący na etapie konsultacji i uzgodnień projekt zmian zakłada dostosowanie naszych regulacji do unijnych przepisów, które powstały jako odpowiedź na kryzys finansowy. Ich celem jest zapobieganie problemom sektora bankowego poprzez tworzenie funduszy gwarancji depozytów oraz funduszy na restrukturyzację upadających instytucji.
Więcej niż Unia
Projekt – będący na bardzo wstępnym etapie – już teraz budzi sporo kontrowersji. W noweli ustawy określono bowiem docelowe wartości (wyrażone procentowo), które powinny składać się na wyżej wymienione fundusze.
Fundusz gwarantowania depozytów –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta