Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cash pooling na celowniku władz podatkowych

27 kwietnia 2015 | Podatki | Magdalena 
Kocieniewska
Magdalena 
Kocieniewska
źródło: materiały prasowe
Magdalena 
Kocieniewska

Umowę o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową w zakresie, w jakim daje podatnikowi prawo do korzystania z nadwyżek finansowych innych uczestników, należy kwalifikować jako pożyczkę w rozumieniu ustawy o CIT.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 30 marca 2015 r. (IBPBI/2/423-1569/14/PC).

Spółka z o.o. (dalej: wnioskodawca) zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej ograniczenia możliwości rozpoznania odsetek wypłacanych w ramach systemu zarządzania płynnością finansową (cash pooling) jako kosztów podatkowych w związku z tzw. niedostateczną kapitalizacją.

Wnioskodawca zawarł ze szwedzką spółką z grupy i komercyjnym bankiem z siedzibą w Unii Europejskiej umowę cash poolingu, która będzie wykonywana w 2015 r. i w latach następnych. Bank będzie świadczył analogiczne usługi na rzecz innych spółek w grupie, niemniej stronami umowy wraz z wnioskodawcą są jedynie spółka szwedzka i bank. Jak wskazano, w systemie wykorzystywane są dwa rodzaje kont bankowych: należące do uczestników i należące do spółki szwedzkiej (jako tzw. pool leadera). Istotą systemu jest kompensowanie w oznaczonych terminach ujemnego salda uczestnika nadwyżkami zgromadzonymi na koncie spółki szwedzkiej. Środki na to konto są transferowane, gdy saldo uczestnika wykazuje nadwyżkę ponad ustalony poziom. Transfery nie mają charakteru definitywnego (uczestnikowi służy roszczenie o zwrot środków),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10126

Wydanie: 10126

Spis treści

Druga strona

Zamów abonament