Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Elastyczny sposób finansowania

27 kwietnia 2015 | Dobra Firma
Kapitał z emisji obligacji często pozyskują firmy deweloperskie i budowlane
źródło: materiały prasowe
Kapitał z emisji obligacji często pozyskują firmy deweloperskie i budowlane

Niskie stopy procentowe sprawiają, że finansowanie działalności firm poprzez emisję obligacji jest coraz atrakcyjniejsze.

Kinga Żelazek

W 2014 roku na rynku obligacji korporacyjnych padł rekord: wartość nowo wyemitowanego długu sięgnęła 21,3 mld zł – wynika z danych agencji Fitch. Ten rok zapowiada się gorzej. Według ekspertów z Fitch Polska ta wartość znajdzie się w przedziale 10–20 mld zł. Duże firmy są mniej chętne do przeprowadzania emisji ze względu na mniejszy popyt na te papiery ze strony OFE.

Jednak wśród małych i średnich firm (MSP) zainteresowanie długiem powinno rosnąć. Przedsiębiorcy sięgnęli po ten sposób finansowania działalności w czasie ostatniego kryzysu, a zmusiła ich do tego restrykcyjna polityka banków, które niemal odcięły mniejsze firmy od możliwości kredytowania.

– Dotyczyło to szczególnie firm deweloperskich i budowlanych, które właśnie jako pierwsze zdecydowały się na emisje obligacji, niejako z konieczności. Za nimi poszli stopniowo przedstawiciele innych branż. Jednak wśród emitentów obligacji wciąż znaczną grupę stanowią spółki z tych dwóch branż – zauważają eksperci z Gerda Broker.

Ich zdaniem to właśnie ostatni kryzys uświadomił niektórym właścicielom MSP, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł finansowania. Jednak przyznają, że wciąż skłonność do korzystania z finansowania zewnętrznego w sektorze MSP jest stosunkowo niewielka.

Firmy unikają długu

Przedsiębiorstwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10126

Wydanie: 10126

Spis treści

Druga strona

Zamów abonament