Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa jest chroniona coraz szczelniej

27 kwietnia 2015 | Publicystyka, Opinie | Douglas Lute
Douglas Lute
źródło: materiały prasowe
Douglas Lute

Obecnie ponad 30 państw pracuje nad skonstruowaniem coraz bardziej zaawansowanych technicznie pocisków rakietowych. Chcąc bronić się przed tym poważnym zagrożeniem, sojusz musi uruchomić równie poważne środki obronne – pisze ambasador USA przy NATO.

Pod koniec tego miesiąca za sprawą USA możliwości obronne systemu obrony antyrakietowej (BMD) NATO wzrosną o dobre 9 tysięcy ton. Zacumowanie u brzegów Hiszpanii amerykańskiego okrętu „Porter", trzeciego w tym regionie statku realizującego antybalistyczny program obronny BMD-Aegis, oznacza, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu wywiązują się z zobowiązania do zwiększania skali ochrony swoich europejskich sojuszników odczuwających zagrożenie w związku z niestabilną sytuacją na Bliskim Wschodzie. Czwarta jednostka pływająca – amerykański okręt „Carney" – dotrze w rejon Morza Śródziemnego jesienią br.

Zwiększy dziesięciokrotnie

Oprócz czterech okrętów klasy BMD-Aegis do końca roku pełną funkcjonalność osiągnie znajdujący się w rumuńskim Deveselu śródlądowy moduł BMD, znany jako Aegis Ashore, również wyposażony w możliwości rozpoznawania i niszczenia pocisków przeciwnika. Moduł Aegis Ashore ma te same możliwości obronne co okręty klasy Aegis, tyle że jest nieruchomy, przypisany do konkretnej lokalizacji. Połączenie możliwości okrętów klasy Aegis i modułu Aegis Ashore oraz postęp w dziedzinie nasłuchu, przechwytywania i niszczenia zwiększą blisko dziesięciokrotnie zdolność NATO do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10126

Wydanie: 10126

Spis treści

Druga strona

Zamów abonament