System równoległy propozycją dla Grecji
Równoległa waluta zamiast euro
piotr bodył szymala
Skala zadłużenia krótkoterminowego Grecji – czy to się komuś podoba, czy też nie – otwiera dyskusję na temat alternatywnego względem euro, czy precyzyjniej ,względem trzeciego etapu Unii Gospodarczej i Walutowej, systemu monetarnego dla tego organizmu.
Jedną z opcji dla Grecji jest system walut równoległych. Rozwiązanie dość nietypowe, acz nie znów takie rzadkie w ujęciu historycznym. Analitycy prezentują dwa główne warianty drugiej waluty: IoU's wyrażone w euro (czyli swoiste przyrzeczenie zapłaty w jakiejś przyszłości podpisane przez rząd) lub Geuro, czyli rodzaj quasi-euro dla rynku lokalnego. Geuro miałoby być jednostronnie wymienialne, czyli z euro na Geuro, ale już nie vice versa. Można zaryzykować tezę, że wprowadzanie słabej równoległej waluty jest dużo trudniejsze niż silne, ale tak czy owak dałoby to czas władzom kraju i oswoiło obywateli Grecji oraz otoczenie międzynarodowe z coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem całkowitego przewalutowania i przejścia na nową drachmę.
Równoległa waluta, którą agendy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta