Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto wiedzieć, kto zwołuje

10 czerwca 2015 | Dobra Firma | Karolina Kocemba
Karolina Kocemba
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Karolina Kocemba

PRAWO HANDLOWE | Rada nadzorcza może zdecydować 
o zwyczajnym zgromadzeniu, ale nie musi tego robić. Jeśli zachowa się biernie, nie poniesie z tego tytułu konsekwencji.

Nie tylko zarząd może zwołać zwyczajne zgromadzenie wspólników albo zwyczajne walne zgromadzenie. Zarząd posiada taką kompetencję, ale też i obowiązek.

Natomiast gdy zarząd tego obowiązku nie wykonał wcale albo w terminie wynikającym z umowy spółki/statutu albo ustawy, prawo do zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników albo zwyczajnego walnego zgromadzenia posiada także rada nadzorcza (art. 235§ 2 k.s.h. oraz art. 399 § 2 k.s.h.). Oczywiście w odniesieniu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tylko wtedy, gdy w danej spółce funkcjonuje.

Najpierw jednak uwaga o charakterze podstawowym: radzie nadzorczej przysługuje prawo zwołania zwyczajnego zgromadzenia. W żadnym jednak razie rada nadzorcza nie ma takiego obowiązku. Innymi słowy, rada może zwołać zwyczajne zgromadzenie, ale nie musi i nie będzie ponosić konsekwencji, gdy zgromadzenia nie zwoła.

Waga dokumentów

Gdyby poszukiwać uzasadnienia takiego rozwiązania, to należałoby przede wszystkim stwierdzić, że zwyczajne zgromadzenia wspólników czy zwyczajne walne zgromadzenie dotyczą co do zasady przede...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10162

Wydanie: 10162

Spis treści
Zamów abonament