Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy sprzedaż wysyłkowa ma wpływ na zwolnienie podmiotowe

10 czerwca 2015 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Do limitu 150 000 zł obrotu uprawniającego do preferencji nie wlicza się kwot wynikających z transakcji podlegających opodatkowaniu poza granicami kraju.

- Jeden z klientów mojego biura rachunkowego od kilku lat prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na handlu książkami. Korzysta ze zwolnienia z VAT z uwagi na nieprzekroczenie limitu 150 000 zł wartości sprzedaży. Towary sprzedaje za pośrednictwem internetowych portali aukcyjnych i wysyła klientom za pośrednictwem poczty. Zdecydowana większość odbiorców to osoby zamieszkałe w Polsce. Sprzedaż wysyłkowa dla klientów spoza kraju (osoby fizyczne niebędące podatnikami VAT, głównie nabywcy z Wielkiej Brytanii i Irlandii) to niewielki procent obrotu. Sprzedaż do państw członkowskich UE nie przekracza limitów ustalonych przez te państwa dla wysyłanych towarów. Podatnik nie wybrał miejsca opodatkowania tej sprzedaży w innym kraju członkowskim. Czy wartość sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju powinna być brana pod uwagę przy ustalaniu, czy nie przekroczył w trakcie 2015 r. limitu 150 000 zł uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego? – pyta czytelnik.

Zwolnienie podmiotowe z VAT dotyczy sprzedaży podatników, u których jej wartość nie przekroczyła łącznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10162

Wydanie: 10162

Spis treści
Zamów abonament