Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie przygotowawcze: czekając na 1 lipca

10 czerwca 2015 | Rzecz o prawie | Krzysztof Nitkowski
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Dobrze, że nie będzie w śledztwie czynnika sądowego. Instytucja sędziego śledczego nie sprzyja szybkości postępowania 
– analizuje radca prawny.

Krzysztof Nitkowski

1 lipca wejdzie w życie ustawa z 27 września 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (DzU 25 października, poz. 1247). Nowelizacja przekształca postępowanie sądowe w kierunku procesu kontradyktoryjnego.

Są to zmiany modelowe. Powinny odciążyć sąd, którego zasadniczą rolą będzie ocena zebranego materiału dowodowego pod kątem wyrokowania, a który dotychczas odpowiadał za przeprowadzanie dowodów z mniejszym lub większym zaangażowaniem stron. Wzrost zaangażowania stron nastąpi też w postępowaniu odwoławczym (zm. art. 427 § 3 i 434 § 2 k.p.k.). Nowe kompetencje nadano referendarzom sądowym (np. art. 15 § 1, 23a § 1 i 57 § 2 k.p.k.). Wyeliminowano odrębny tryb uproszczony (uchylono rozdział 51).

Dalsza część odnosi się do zmian dotyczących etapu poprzedzającego postępowanie przed sądem, tj. postępowania przygotowawczego, które jest prowadzone w formie śledztwa lub dochodzenia, obejmuje czynności niecierpiące zwłoki i sporządzenie aktu oskarżenia.

Odmienny model

Jednym z celów postępowania przygotowawczego będzie zebranie, zabezpieczenie i utrwalenie dowodów „w zakresie niezbędnym" do stwierdzenia zasadności wniesienia aktu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10162

Wydanie: 10162

Spis treści
Zamów abonament