Postępowanie przygotowawcze: czekając na 1 lipca
Dobrze, że nie będzie w śledztwie czynnika sądowego. Instytucja sędziego śledczego nie sprzyja szybkości postępowania – analizuje radca prawny.
Krzysztof Nitkowski
1 lipca wejdzie w życie ustawa z 27 września 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (DzU 25 października, poz. 1247). Nowelizacja przekształca postępowanie sądowe w kierunku procesu kontradyktoryjnego.
Są to zmiany modelowe. Powinny odciążyć sąd, którego zasadniczą rolą będzie ocena zebranego materiału dowodowego pod kątem wyrokowania, a który dotychczas odpowiadał za przeprowadzanie dowodów z mniejszym lub większym zaangażowaniem stron. Wzrost zaangażowania stron nastąpi też w postępowaniu odwoławczym (zm. art. 427 § 3 i 434 § 2 k.p.k.). Nowe kompetencje nadano referendarzom sądowym (np. art. 15 § 1, 23a § 1 i 57 § 2 k.p.k.). Wyeliminowano odrębny tryb uproszczony (uchylono rozdział 51).
Dalsza część odnosi się do zmian dotyczących etapu poprzedzającego postępowanie przed sądem, tj. postępowania przygotowawczego, które jest prowadzone w formie śledztwa lub dochodzenia, obejmuje czynności niecierpiące zwłoki i sporządzenie aktu oskarżenia.
Odmienny model
Jednym z celów postępowania przygotowawczego będzie zebranie, zabezpieczenie i utrwalenie dowodów „w zakresie niezbędnym" do stwierdzenia zasadności wniesienia aktu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta