Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z daleka Rosja nie tak straszna

10 czerwca 2015 | Świat
Stephen Harper obiecał Andrzejowi Dudzie gotowość do aktywnego kształtowania agendy szczytu NATO w Warszawie latem 2016 r.
autor zdjęcia: Jacek Turczyk
źródło: PAP
Stephen Harper obiecał Andrzejowi Dudzie gotowość do aktywnego kształtowania agendy szczytu NATO w Warszawie latem 2016 r.

Premier Kanady wyrósł na głównego jastrzębia wobec Kremla. Czy pomoże Dudzie w walce o stałe bazy NATO?

jędrzej bielecki

Rozmowa w pałacyku przy warszawskiej ulicy Foksal trwała we wtorek niewiele ponad 40 minut, ale w jej trakcie ze strony Stephena Harpera padła znacząca deklaracja.

– Duda przypomniał to, co mówił w czasie kampanii wyborczej: będzie się starał o powstanie stałych baz NATO na terenie Polski. Chcemy, aby podczas szczytu sojuszu w Warszawie w przyszłym roku zapadły decyzje wychodzące ponad to, co zostało powiedziane w trakcie ostatniego takiego spotkania w Newport we wrześniu ubiegłego roku. Harper zadeklarował gotowość do aktywnego kształtowania agendy warszawskiego szczytu – relacjonuje dla „Rz" przebieg spotkania Krzysztof Szczerski typowany na ministra ds. zagranicznych w kancelarii nowego prezydenta.

Kanadyjscy Ukraińcy

Formuła użyta przez Harpera jest bardzo ostrożna, ale to mimo wszystko wyłom w dotychczas jednolitym froncie głównych krajów NATO przeciw budowie stałych baz w Polsce. Przeciwko takiemu „prowokowaniu" Rosji w szczególności jest Angela Merkel. Stanowisko Harpera, jeśli utrzyma się u władzy po październikowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10162

Wydanie: 10162

Spis treści
Zamów abonament