Pogotowie ubezpieczeniowe
Kiedy prawo regresu sprawcy szkody
- Czy w przypadku, gdy pracownik wyrządzi szkodę osobie trzeciej i ubezpieczyciel wypłaci świadczenie z polisy OC przedsiębiorstwa, ubezpieczycielowi przysługuje prawo regresu do pracownika – sprawcy szkody? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 828 § 1 kodeksu cywilnego jeżeli umowa ubezpieczenia nie stanowi inaczej, z dniem zapłaty przez ubezpieczyciela odszkodowania roszczenie ubezpieczającego przeciwko osobie trzeciej, odpowiedzialnej za szkodę przechodzi z mocy prawa na ubezpieczyciela do wysokości zapłaconego odszkodowania.
Przepisy prawa pracy przewidują natomiast, że w razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, to pracodawca jest wyłącznie zobowiązany do naprawienia szkody. Poszkodowany może dochodzić bezpośrednio od pracownika naprawienia szkody tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy z przyczyn faktycznych nie może dochodzić naprawienia szkody od pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2008 r., II CSK 618/07). W takich przypadkach zastosowanie znajdą przepisy kodeksu pracy dotyczące odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta