Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za dobry kandydat niemile widziany

10 czerwca 2015 | Ekonomia
Praca poniżej kwalifikacji nasiliła się po kryzysie
źródło: Rzeczpospolita
Praca poniżej kwalifikacji nasiliła się po kryzysie

Ponad jedna piąta pracowników w krajach OECD wykonuje zajęcia poniżej swoich kwalifikacji. Wysokie kompetencje utrudniają też niekiedy zdobycie pracy.

Anita Błaszczak

Zuzanna, absolwentka italianistyki, która od dwóch lat pracuje w jednym z centrów usług księgowo-finansowych, przyznaje, że do „wklepywania faktur" jej pięcioletnie studia są zbędne. Wystarczyłyby wakacje spędzane jako au-pair we włoskich rodzinach. Zapewniły biegłą znajomość języka, która była głównym warunkiem uzyskania obecnej pracy.

Jak wynika z najnowszego raportu OECD, przypadek Zuzanny nie jest rzadkością – 12 proc. młodych ludzi w wieku 16–29 lat w krajach członkowskich OECD pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Ten problem w jeszcze większym stopniu dotyczy starszych pracowników. W rezultacie ponad jedna piąta zatrudnionych w krajach OECD ma zbyt wysokie kwalifikacje do swojego zajęcia.

Zmarnowany potencjał

Zdaniem ekspertów OECD praca poniżej kwalifikacji negatywnie odbija się na gospodarce (marnuje się ludzki potencjał) i na samych pracownikach. Osoby "zbyt dobre" do swojego zajęcia zarabiają bowiem ok. 13 proc. mniej niż gdyby wykonywały pracę odpowiadającą ich przygotowaniu (w Polsce aż 18 proc. mniej).

Wysokie kwalifikacje mogą też utrudnić znalezienie nowego zatrudnienia po utracie pracy. (To dlatego część posiadaczy stopnia doktora nie informuje o tym w CV). Jeszcze trudniej bywa gdy wysokie kwalifikacje łączą z długim stażem zawodowym....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10162

Wydanie: 10162

Spis treści
Zamów abonament