Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa liberalizmy bez lewicy w tle

10 czerwca 2015 | Rzecz o polityce | Filip 
Memches
Walka z drobną przedsiębiorczością trwa w Polsce od lat 90. ubiegłego wieku
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Walka z drobną przedsiębiorczością trwa w Polsce od lat 90. ubiegłego wieku
Filip Memches
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Filip Memches

Po wyborach, przed wyborami | Między Kukizem a Petru

Ogłoszone w ostatnich dniach wyniki sondaży wskazują, że w Polsce lewica odchodzi w przeszłość. Potwierdzają one to, co można było zaobserwować w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Przypomnijmy – Magdalena Ogórek i Janusz Palikot uzyskali w nich niecałe 4 proc. głosów. Sondaże IBRIS i CBOS różnią się, jednak mają jedną prognozę wspólną – jesienią do parlamentu nie wchodzi żadne lewicowe ugrupowanie.

Pogłębia się więc tendencja, którą można zaobserwować w Polsce od dziesięciu lat – tradycyjna oś podziałów politycznych właściwie nie funkcjonuje, a główny bój polityczny rozgrywa się między dwiema partiami nominalnie prawicowymi czy też centroprawicowymi.

Pojawienie się na scenie politycznej ruchu Pawła Kukiza i NowoczesnejPL jeszcze bardziej tę sytuację komplikuje. Bo przecież żadna z tych formacji nie zwiastuje pojawienia się nowej lewicowej siły. Może się wręcz okazać, że w nowym rozdaniu to PO będzie odgrywać rolę polskiej socjaldemokracji z takimi pomysłami jak nacjonalizacja systemu ubezpieczeń społecznych czy forsowanie projektów lewicy kulturowej.

Obłudny filosemityzm

Co zatem oznacza wejście do gry ruchu Kukiza i ugrupowania Ryszarda Petru? Polityczne przedsięwzięcie znanego muzyka rockowego to przede wszystkim mnóstwo niewiadomych. W mediach przewijają się nieustannie spekulacje dotyczące spraw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10162

Wydanie: 10162

Spis treści
Zamów abonament