Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chuligani muszą się liczyć z surowszymi karami

10 czerwca 2015 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Zaostrzenie odpowiedzialności za występek o charakterze chuligańskim nakładanej np. na pseudokibiców jest zgodne z konstytucją – orzekł Trybunał.

agata Łukaszewicz

– PRL-owska geneza instytucji występku o charakterze chuligańskim nie może przesądzać o stwierdzeniu niekonstytucyjności przepisu kodeksu karnego, który go sankcjonuje – uzasadniała wyrok Teresa Liszcz, sędzia sprawozdawca.

I przypominała, że przywracając do obowiązującego kodeksu karnego instytucję występku o charakterze chuligańskim w 2006 r., ustawodawca chciał zaostrzyć odpowiedzialność karną oraz zwiększyć sprawność sądzenia i karania osób, które popełniają drobne, uciążliwe przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu. Chodziło przede wszystkim o zachowania tzw. pseudokibiców związane z meczami piłkarskimi, a także o przypadki wandalizmu, np. dewastację mienia użyteczności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10162

Wydanie: 10162

Spis treści
Zamów abonament