Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plan kont w zakresie kosztów jest niespójny z rachunkiem wyników

10 czerwca 2015 | Ekspert księgowego
Wojciech Rup, biegły rewident
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Wojciech Rup, biegły rewident

Historia błędów unormowań w sprawie kosztów rodzajowych w rachunkowości budżetowej ciągle okazuje się niewystarczająca, aby uporządkować ewidencję ze sprawozdawczością.

Koszty rodzajowe zawsze stanowiły problem w rachunkowości budżetowej, a właściwie w unormowaniach prawnych rachunkowości budżetowej. Od 1992 do 2001 r. w planie kont dla jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej przewidziano tylko jedno konto dla kosztów w układzie rodzajowym: 400 „Koszty według rodzajów", natomiast analitykę do tego konta prowadziło się według podziałek klasyfikacji budżetowej lub pozycji planu finansowego. Było to dziwne rozwiązanie ewidencyjne, gdy się uwzględni, że istotą kosztów rodzajowych jest ich podział na jednorodne grupy.

Powrót do minionego systemu

Od 2002 r. do 2006 r. zespół 4 kont „Koszty według rodzajów i ich rozliczenie" został rozbudowany i posiadał już 2 konta: 400 „Koszty według rodzajów" i 401 „Amortyzacja". Wydzielenie amortyzacji z ogółu kosztów rodzajowych miało związek z przywróceniem do zasad rachunkowości budżetowej kategorii rodem z rachunkowości socjalistycznej, jaką jest „pokrycie amortyzacji". Celem wprowadzenia pokrycia amortyzacji było wyeliminowanie amortyzacji z wyniku finansowego jednostki. W ten sposób stan ewidencji kosztów rodzajowych stał się jeszcze bardziej „dziwaczny", gdyż wprowadzał podział kosztów rodzajowych na dwie grupy: amortyzację i wszystkie inne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10162

Wydanie: 10162

Spis treści
Zamów abonament