Kiedy prace rozwojowe powiększą aktywa
Wydatki poniesione przez jednostkę na tworzenie własnych nowoczesnych technologii mogą zostać zaliczone do wartości niematerialnych pod warunkiem, że ich skutkiem będzie powstanie nowych lub istotnie ulepszonych produktów.
- Zarząd spółki z branży technologicznej zdecydował o wprowadzeniu nowej technologii wytwarzania produktu. W jaki sposób zaksięgować koszty prac rozwojowych, które dotyczą określonych produktów lub technologii dla własnych potrzeb jednostki? – pyta czytelniczka.
Prace badawczo-rozwojowe to jedna z bardzo istotnych kategorii wartości niematerialnych, przy czym wyłącznie elementy składające się na prace rozwojowe po spełnieniu ściśle określonych warunków mogą zostać zakwalifikowane do wartości niematerialnych. Taki sposób postępowania wynika zarówno z przepisów polskiego prawa bilansowego, jak i z regulacji międzynarodowych.
Dość ogólne definicje sprawiają problemy
Zgodnie z ustawą o rachunkowości (dalej: uor) koszty zakończonych prac rozwojowych poniesione przez jednostkę na własne potrzeby przed podjęciem produkcji lub zastosowaniem technologii podlegają aktywowaniu w bilansie jako składnik wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli zostały spełnione następujące warunki (art. 33 ust. 2 uor):
- produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone,
- techniczna przydatność produktu lub technologii została stwierdzona i odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie jednostka podjęła decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta