Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy prace rozwojowe powiększą aktywa

10 czerwca 2015 | Ekspert księgowego | Patryk Steidten
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Wydatki poniesione przez jednostkę na tworzenie własnych nowoczesnych technologii mogą zostać zaliczone 
do wartości niematerialnych pod warunkiem, że ich skutkiem będzie powstanie nowych lub istotnie ulepszonych produktów.

- Zarząd spółki z branży technologicznej zdecydował o wprowadzeniu nowej technologii wytwarzania produktu. W jaki sposób zaksięgować koszty prac rozwojowych, które dotyczą określonych produktów lub technologii dla własnych potrzeb jednostki? – pyta czytelniczka.

Prace badawczo-rozwojowe to jedna z bardzo istotnych kategorii wartości niematerialnych, przy czym wyłącznie elementy składające się na prace rozwojowe po spełnieniu ściśle określonych warunków mogą zostać zakwalifikowane do wartości niematerialnych. Taki sposób postępowania wynika zarówno z przepisów polskiego prawa bilansowego, jak i z regulacji międzynarodowych.

Dość ogólne definicje sprawiają problemy

Zgodnie z ustawą o rachunkowości (dalej: uor) koszty zakończonych prac rozwojowych poniesione przez jednostkę na własne potrzeby przed podjęciem produkcji lub zastosowaniem technologii podlegają aktywowaniu w bilansie jako składnik wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli zostały spełnione następujące warunki (art. 33 ust. 2 uor):

- produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone,

- techniczna przydatność produktu lub technologii została stwierdzona i odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie jednostka podjęła decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10162

Wydanie: 10162

Spis treści
Zamów abonament