Numer ISBN na fakturze nie jest obowiązkowy
VAT | W katalogu elementów wymaganych dla dokumentu sprzedaży nie ma symboli, którymi oznaczane są książki i czasopisma. Ale umieszczenie ich przy nazwie towaru ze względów informacyjnych to nie błąd.
- Czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży książek drukowanych oznaczonych symbolami ISBN (PKWiU 58.11.1.), spółka powinna na fakturach podawać ten numer? Czy takie same zasady, jak dla książek, stosuje się w przypadku faktur dokumentujących dostawę czasopism oznaczonych symbolem ISSN? – pyta czytelnik.
Elementy, jakie powinna zawierać faktura, określa art. 106e ustawy o VAT. Jednym z obowiązkowych elementów faktury jest oczywiście nazwa (rodzaj) towaru lub usługi. Zapis ten oznacza, że sposób przedstawienia danych niezbędnych do określenia przedmiotu opodatkowania ma umożliwiać identyfikację zakupionego towaru lub usługi.
Decyzja sprzedawcy
Katalog elementów faktury określony w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT nie jest zamknięty. To oznacza, że nie wyklucza się rozszerzenia danych umieszczanych na fakturze o dodatkowe zagadnienia, które sprzedawca uzna za niezbędne, a które będą miały charakter informacyjny.
Wydawnictwo nie ma obowiązku wykazywania na wystawianych fakturach symboli ISBN, którymi zostały oznaczone książki drukowane. Nie ma natomiast przeszkód, aby symbol taki umieścić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta