Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Refakturujący rozlicza się tak, jakby sam wyświadczył usługę

10 czerwca 2015 | Ekspert księgowego | Marek Barowicz
Refakturowanie może przybrać postać eksportu lub importu usług
źródło: Rzeczpospolita
Refakturowanie może przybrać postać eksportu lub importu usług

Podstawa opodatkowania VAT obejmuje wszystko, co jest zapłatą za dane świadczenie. W przypadku odsprzedaży usług trzeba zatem doliczyć do niej także marżę refakturującego.

Przedsiębiorca odsprzedający nie jest traktowany wyłącznie jako podmiot pośredniczący w usłudze, ale również jako jej wykonawca. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 2a ustawy o VAT w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Przepis ten jednoznacznie odnosi się do sytuacji, w której podatnik kupuje usługę, a następnie odsprzedaje ją swojemu kontrahentowi w stanie nieprzetworzonym. Unijny prawodawca stworzył zatem fikcję prawną, w której podatnik biorący udział w świadczeniu usług uznawany jest za świadczącego usługę (tak jakby sam usługę otrzymał i wyświadczył). W konsekwencji przysługuje mu prawo do odliczenia VAT z otrzymanej faktury oraz obowiązek rozliczenia „wyświadczonej" usługi zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jak działa fikcja prawna

Podatnik działający we własnym imieniu zawiera umowę, na podstawie której zobowiązuje się wykonać określone świadczenie. Faktycznie jednak świadczenie to realizowane jest przez podmiot trzeci. Za wykonawcę usługi refakturowanej uważany jest jednak formalny, nie zaś rzeczywisty usługodawca (osoba trzecia). Dla celów VAT uznaje się, że zleceniobiorca sam nabył usługę od faktycznego wykonawcy, a następnie wyświadczył ją zleceniodawcy. Traktowany jest on zatem jako:

- nabywca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10162

Wydanie: 10162

Spis treści
Zamów abonament