Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa ustawa o obligacjach może oznaczać korzyści podatkowe

06 lipca 2015 | Podatki | Mateusz Nowak
Mateusz Nowak
źródło: materiały prasowe
Mateusz Nowak

Wykorzystując obligacje zamienne na akcje, obligatariusz uniknie otrzymania odsetek 
i tym samym zapłaty daniny. Przy okazji wygeneruje stratę. Takie rozwiązanie może być atrakcyjne 
w grupach kapitałowych.

Po ponad 20 latach z końcem czerwca tego roku dotychczasowa ustawa o obligacjach została zastąpiona całkowicie nową, uchwaloną 15 stycznia br. Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2015 r. Nowelizacja wprowadziła istotne zmiany w zakresie zasad emisji, zbywania oraz wykupu obligacji, co implikuje różnorodne konsekwencje podatkowe (ustawa z 15 stycznia 2015 r. o obligacjach, DzU z 2015 r., poz. 238).

Wynagrodzenie z wątpliwościami

Emitenci obligacji na mocy przepisów obowiązujących do 30 czerwca br. mogli emitować obligacje dające prawo do określonego udziału w zyskach emitenta. Taki rodzaj wynagrodzenia zastępującego odsetki od obligacji powodował istotne wątpliwości w zakresie możliwości zakwalifikowania go jako koszt uzyskania przychodu emitenta. Zgodnie bowiem z interpretacjami podatkowymi: „Wydatki związane z wypłatą należnego obligatariuszowi udziału w zysku, wynikającego z rocznego sprawozdania finansowego emitenta, stanowią element podziału wypracowanego przez spółkę zysku netto (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym). Nie mają one więc charakteru kosztowego. Wydatki te nie będą zatem stanowić kosztów uzyskania przychodów, gdyż jego źródłem jest zysk" (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 30 sierpnia 2011 r., IPPB3/423-433/11-2/JG). Także najnowsze orzecznictwo (wyrok WSA we Wrocławiu z 22 kwietnia 2015 r., I SA/Wr 213/15) uznaje, że udział w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10184

Wydanie: 10184

Spis treści
Zamów abonament