Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak artyści rozmawiają o ideach

06 lipca 2015 | Życie Wielkopolski | Barbara Hollender
Festiwalowe imprezy zawsze gromadzą tłumy
źródło: materiały prasowe
Festiwalowe imprezy zawsze gromadzą tłumy
Jan A. P. Kaczmarek, pomysłodawca i twórca Transatlantyku
źródło: materiały prasowe
Jan A. P. Kaczmarek, pomysłodawca i twórca Transatlantyku

Pierwszy Transatlantyk wymyślony przez Jana A.P. Kaczmarka odbył się w Poznaniu w roku 2011.

 

Znakomity kompozytor, laureat Oscara za muzykę do „Marzyciela", postanowił w stolicy Wielkopolski stworzyć filmową imprezę o wielkim, międzynarodowym rozmachu. Pomysł wydawał się piekielnie śmiały i bardzo ryzykowny. A jednak po pięciu latach już wiadomo: udało się. Cztery edycje Transatlantyku to 600 filmów pokazywanych na ponad 1000 pokazach, 300 godzin warsztatów i prelekcji, blisko 500 znakomitych artystów, którzy w sierpniowe dni zjawiali się w Poznaniu.

Początkowo panowała opinia, że Transatlantyk jest festiwalem muzyki filmowej. Bo odbywają się na nim konkursy dla młodych kompozytorów, a na zaproszenie Jana A.P. Kaczmarka chętnie przyjeżdżają do Poznania wybitni kompozytorzy. Ale sam muzyk zawsze podkreślał, że robi festiwal idei, a używając siły filmu i muzyki, chce inspirować Polaków do rozmowy na ważne tematy.

Już podczas pierwszej edycji Transatlantyku dyskutowano o wiośnie arabskiej, kryzysie na Wall Street. Dwa lata później o kondycji świata i wyznawanych współcześnie wartościach rozmawiali m.in. Jerzy i Wiktor Osiatyńscy. W ubiegłym roku nagrodę Transatlantyk Glocal Hero Award odbierała profesor Columbia University Gayatri Chakravorty Spivak – filozofka i pisarka, znana z tego, że zajmuje się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10184

Wydanie: 10184

Spis treści
Zamów abonament