Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cudzoziemiec sam przekaże zaliczki do urzędu skarbowego

06 lipca 2015 | Podatki | Grzegorz Wachołek

Podatnicy uzyskujący dochody 
ze stosunku pracy z zagranicy muszą w terminie do 20. dnia następnego miesiąca wpłacać zaliczki na PIT, stosując najniższą stawkę określoną w skali.

Od momentu, gdy wynagrodzenie wypłacane przez podmiot niemiecki na rzecz pracownika będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce (od momentu uzyskania dochodu z tytułu wykonywania obowiązków na rzecz polskiej spółki na terenie Polski), pracownik jest zobowiązany do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy we własnym zakresie. Zgodnie z art. 44 ust. 3a ustawy o PIT, podatnicy uzyskujący dochody m.in. ze stosunku pracy z zagranicy, są obowiązani w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej. Za dochód, o którym mowa wyżej, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania oraz zapłaconych w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może (ale nie jest do tego zobowiązany) stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali. Zgodnie z art. 44 ust. 3c ustawy o PIT, zaliczkę zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej w danym miesiącu ze środków podatnika.

Tylko zryczałtowane koszty

W przypadku obliczania w Polsce zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodów ze stosunku pracy, pracownik zobowiązany jest do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10184

Wydanie: 10184

Spis treści
Zamów abonament