Cudzoziemiec sam przekaże zaliczki do urzędu skarbowego
Podatnicy uzyskujący dochody ze stosunku pracy z zagranicy muszą w terminie do 20. dnia następnego miesiąca wpłacać zaliczki na PIT, stosując najniższą stawkę określoną w skali.
Od momentu, gdy wynagrodzenie wypłacane przez podmiot niemiecki na rzecz pracownika będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce (od momentu uzyskania dochodu z tytułu wykonywania obowiązków na rzecz polskiej spółki na terenie Polski), pracownik jest zobowiązany do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy we własnym zakresie. Zgodnie z art. 44 ust. 3a ustawy o PIT, podatnicy uzyskujący dochody m.in. ze stosunku pracy z zagranicy, są obowiązani w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej. Za dochód, o którym mowa wyżej, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania oraz zapłaconych w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może (ale nie jest do tego zobowiązany) stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali. Zgodnie z art. 44 ust. 3c ustawy o PIT, zaliczkę zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej w danym miesiącu ze środków podatnika.
Tylko zryczałtowane koszty
W przypadku obliczania w Polsce zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu dochodów ze stosunku pracy, pracownik zobowiązany jest do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta