Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie obowiązki ma spółka, która wynajmuje maszyny za granicą

06 lipca 2015 | Podatki | Wiktor 
Samborowski
Wiktor 
Samborowski
źródło: materiały prasowe
Wiktor 
Samborowski

Jeżeli polski podmiot wynajmuje od zagranicznego kontrahenta urządzenia budowlane w związku z inwestycjami prowadzonymi za granicą, to przy tego rodzaju płatnościach należy pobrać podatek u źródła w Polsce.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 18 marca 2015 r. (IBPBI/2/423-1523/14/BG).

Polska spółka kapitałowa (wnioskodawca) świadczy usługi budowlane, m.in. na terenie Szwecji. Na potrzeby realizacji inwestycji budowlanych w Szwecji polski podatnik wykorzystuje w tym kraju różnego rodzaju urządzenia budowlane, w tym: koparki bez operatora, kontenery na gruz, kontenery magazynowe, biurowe, sanitarne, przenośne toalety, tymczasowe rozdzielnie elektryczne, inne maszyny i urządzenia budowlane (np. elektronarzędzia, zagęszczarki do gruntu). Wnioskodawca wynajmuje te urządzenia i maszyny budowlane od niepowiązanych szwedzkich spółek.

Spółka polska spytała, czy jest zobowiązana do poboru podatku u źródła od wypłacanych należności na rzecz szwedzkich dostawców z tytułu usług wynajmu maszyn i urządzeń budowlanych. Wątpliwość spółki pojawiła się w związku z licznymi pozytywnymi wyrokami, zgodnie z którymi tego rodzaju płatności nie powinny podlegać podatkowi u źródła w Polsce. Spółka podniosła dwa kluczowe argumenty....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10184

Wydanie: 10184

Spis treści
Zamów abonament