Jakie obowiązki ma spółka, która wynajmuje maszyny za granicą
Jeżeli polski podmiot wynajmuje od zagranicznego kontrahenta urządzenia budowlane w związku z inwestycjami prowadzonymi za granicą, to przy tego rodzaju płatnościach należy pobrać podatek u źródła w Polsce.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 18 marca 2015 r. (IBPBI/2/423-1523/14/BG).
Polska spółka kapitałowa (wnioskodawca) świadczy usługi budowlane, m.in. na terenie Szwecji. Na potrzeby realizacji inwestycji budowlanych w Szwecji polski podatnik wykorzystuje w tym kraju różnego rodzaju urządzenia budowlane, w tym: koparki bez operatora, kontenery na gruz, kontenery magazynowe, biurowe, sanitarne, przenośne toalety, tymczasowe rozdzielnie elektryczne, inne maszyny i urządzenia budowlane (np. elektronarzędzia, zagęszczarki do gruntu). Wnioskodawca wynajmuje te urządzenia i maszyny budowlane od niepowiązanych szwedzkich spółek.
Spółka polska spytała, czy jest zobowiązana do poboru podatku u źródła od wypłacanych należności na rzecz szwedzkich dostawców z tytułu usług wynajmu maszyn i urządzeń budowlanych. Wątpliwość spółki pojawiła się w związku z licznymi pozytywnymi wyrokami, zgodnie z którymi tego rodzaju płatności nie powinny podlegać podatkowi u źródła w Polsce. Spółka podniosła dwa kluczowe argumenty....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta