Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrolowany przedsiębiorca powinien korzystać ze swoich praw

06 lipca 2015 | Podatki | Małgorzata Szczerbowska

Kontrola podatkowa zdarzy się prędzej czy później każdemu, kto zajmuje się działalnością gospodarczą. Jeżeli księgi prowadzone są poprawnie, to wizyta urzędników w firmie na pewno zakończy się pozytywnie.

Organy podatkowe mogą przeprowadzać kontrole u podatników, płatników, inkasentów oraz następców prawnych. Celem tych kontroli jest sprawdzenie, czy kontrolowani wywiązują się ze swoich obowiązków wynikających z prawa podatkowego. Do czego kontrolujący mają uprawnienia? Kiedy mogą przyjść niezapowiedzianie, a kiedy muszą się zapowiedzieć? Czego mogą od nas żądać? Na te pytania najczęściej poszukujemy odpowiedzi, kiedy urząd skarbowy zapuka do naszych drzwi.

Kiedy muszą się zapowiedzieć

Z kilkoma wyjątkami, organy podatkowe mają obowiązek zawiadomić kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli. Kiedy już doręczone zostanie zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli, przedsiębiorca ma 7 dni na przygotowanie się do niej. Kontrolę wszczyna się bowiem nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż po upływie 30 dni od doręczenia zawiadomienia. Aby kontrola mogła zacząć się wcześniej niż przed upływem 7 dni, kontrolowany musi wyrazić na to zgodę.

Przepisy ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) pozwalają jednak urzędnikom na wszczęcie kontroli bez zawiadamiania. W praktyce najczęściej spotykanymi tego typu przypadkami są kontrole, które dotyczą zasadności zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT oraz dotyczące ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej, użytkowania kasy lub sporządzania spisu z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10184

Wydanie: 10184

Spis treści
Zamów abonament