Nocleg w trasie jest przychodem pracownika mobilnego
Gdy wyjazdy są nieodłącznym i stałym elementem wykonywania obowiązków służbowych, a w umowie o pracę jako miejsce jej świadczenia wpisany jest obszar całego kraju, finansowanie zakwaterowania poza miejscem zamieszkania jest dodatkowym świadczeniem dla osoby, która z niego korzysta.
Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 26 lutego 2015 r. (IPTPB1/415-677/ 14-4/MM).
Spółka zatrudnia pracowników, dla których w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy jest wskazany obszar kraju. Wiąże się to z tym, że pracownicy świadczą pracę poza siedzibą spółki w celu wykonywania obowiązków związanych z kontaktami handlowymi. Pracownicy korzystają z noclegu, jeśli termin kolejnego spotkania służbowego uniemożliwia im powrót do miejsca zamieszkania i tak sobie ustalają trasy, aby efektywnie wykorzystać czas i wypocząć. Wyjazdy te nie stanowią podróży służbowych w rozumieniu przepisów prawa pracy. Spółka w całości finansuje koszty noclegów pracowników w miejscowościach, w których pracownik zobowiązany jest świadczyć pracę, a która nie jest miejscem zamieszkania pracownika i położona jest w takiej odległości, że uzasadnione jest skorzystanie z noclegu. Zwrot poniesionych wydatków następuje na podstawie faktury wystawionej na spółkę.
Zdaniem spółki, po stronie pracowników nie powstaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta