Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dywidendowe spółki przyciągają inwestorów

06 lipca 2015 | Ekonomia

Spółki dywidendowe to dobra opcja dla długoterminowych graczy ceniących sobie stabilność osiąganych zysków. Często lepszych, niż dają lokaty czy obligacje skarbowe.

Regularnie płacona dywidenda coraz częściej staje się argumentem przesądzającym o inwestycji w akcje spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Stały dochód z takich papierów, bez względu na panującą koniunkturę na giełdzie, która w ostatnich latach nie rozpieszczała krajowych inwestorów, był nierzadko wyższy niż zyski z obligacji czy lokat bankowych

Z samej dywidendy można było wyciągnąć nawet kilkadziesiąt procent zysku, biorąc pod uwagę podmioty regularnie dzielące się zyskiem w ciągu kilku ostatnich lat.

Do tego z roku na rok zwiększa się liczba emitentów płacących dywidendę. W 2014 roku zyskiem podzieliło się blisko 180 podmiotów notowanych na warszawskiej giełdzie, podczas gdy rok wcześniej było ich około 150. Wiele wskazuje na to, że w tym roku wynik ten będzie jeszcze lepszy.

Co więcej, stopa dywidendy sięgająca 6–8 proc. nie należy już do rzadkości. Można nawet trafić na spółki, gdzie jest ona dwucyfrowa.

—jmys

Czytaj więcej w Parkiecie

Wydanie: 10184

Wydanie: 10184

Spis treści
Zamów abonament