Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trawa trwa

06 lipca 2015 | Życie Wielkopolski | Bartosz Klimas
Warta Poznań – mistrz Polski 1967. Fot. Kazimierz Przychodzki
źródło: Rzeczpospolita
Warta Poznań – mistrz Polski 1967. Fot. Kazimierz Przychodzki
WKS Grunwald – mistrz Polski 2015
źródło: materiały prasowe
WKS Grunwald – mistrz Polski 2015

W finałowej czwórce mistrzostw Polski znalazły się w tym roku trzy drużyny z Poznania. 
Tytuł przypadł WKS Grunwald.

Spośród dziesięciu pierwszoligowych zespołów aż sześć pochodzi z Wielkopolski. Poznaniacy stanowią trzon reprezentacji kraju w trwających właśnie rozgrywkach Ligi Światowej. Hokej i Wielkopolska od zawsze idą w parze.

W Poznaniu powstał – i do dziś ma siedzibę – Polski Związek Hokeja na Trawie. To tu Polacy rozegrali pierwszy mecz międzypaństwowy. To stąd wywodzi się najwięcej drużyn mistrzowskich. Właściwie niemal wszystkie.

Początek

Jednak zaczęło się gdzie indziej. W początkach XX w., zanim gra w piłkę z użyciem laski trafiła do Wielkopolski, zyskała popularność w innych regionach podzielonego zaborami kraju. Antoni Karwacki, były prezes PZHT i autor wielu opracowań, wymienia trzy drogi, jakimi wieści o nowym sporcie dochodziły na polskie ziemie. Jedna z nich wiodła z Czech do Lwowa i to właśnie tam 1 lipca 1907 roku rozegrano pierwszy mecz hokejowy. Zmierzyły się I Lwowski Klub Piłki Nożnej i miejscowa Pogoń, o czym informuje zachowany plakat z programem zawodów organizowanych przez Towarzystwo Zabaw Ruchowych. „Partya hockeya" znalazła miejsce pomiędzy biegiem rozstawnym drużynowym na 400 metrów a biegiem z płotami (sic!) na 110 metrów.

„Rozegrano partię niedawno u nas wprowadzonego przez TZR hokeju. Z dwóch stojących naprzeciwko siebie drużyn Czarnych i Pogoni – żadna nie zdobyła palmy pierwszeństwa. Obie grając bardzo ładnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10184

Wydanie: 10184

Spis treści
Zamów abonament