Trawa trwa
W finałowej czwórce mistrzostw Polski znalazły się w tym roku trzy drużyny z Poznania. Tytuł przypadł WKS Grunwald.
Spośród dziesięciu pierwszoligowych zespołów aż sześć pochodzi z Wielkopolski. Poznaniacy stanowią trzon reprezentacji kraju w trwających właśnie rozgrywkach Ligi Światowej. Hokej i Wielkopolska od zawsze idą w parze.
W Poznaniu powstał – i do dziś ma siedzibę – Polski Związek Hokeja na Trawie. To tu Polacy rozegrali pierwszy mecz międzypaństwowy. To stąd wywodzi się najwięcej drużyn mistrzowskich. Właściwie niemal wszystkie.
Początek
Jednak zaczęło się gdzie indziej. W początkach XX w., zanim gra w piłkę z użyciem laski trafiła do Wielkopolski, zyskała popularność w innych regionach podzielonego zaborami kraju. Antoni Karwacki, były prezes PZHT i autor wielu opracowań, wymienia trzy drogi, jakimi wieści o nowym sporcie dochodziły na polskie ziemie. Jedna z nich wiodła z Czech do Lwowa i to właśnie tam 1 lipca 1907 roku rozegrano pierwszy mecz hokejowy. Zmierzyły się I Lwowski Klub Piłki Nożnej i miejscowa Pogoń, o czym informuje zachowany plakat z programem zawodów organizowanych przez Towarzystwo Zabaw Ruchowych. „Partya hockeya" znalazła miejsce pomiędzy biegiem rozstawnym drużynowym na 400 metrów a biegiem z płotami (sic!) na 110 metrów.
„Rozegrano partię niedawno u nas wprowadzonego przez TZR hokeju. Z dwóch stojących naprzeciwko siebie drużyn Czarnych i Pogoni – żadna nie zdobyła palmy pierwszeństwa. Obie grając bardzo ładnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta