Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy sumować wartość szkoleń

09 września 2015 | Dobra Firma | Paweł Sendrowski
Paweł Sendrowski
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Paweł Sendrowski

Przedsiębiorcy i zamawiający borykają się z problemem tzw. zamówień tego samego rodzaju. Jak należy interpretować to pojęcie?

Od prawidłowego określenia, czy poszczególne zadania stanowią jedno zamówienie, zależy, jakie przepisy powinien stosować zamawiający, a co ważniejsze – czy nie będzie zmuszony do zwrotu środków unijnych w związku z nieprawidłowościami przy udzielaniu zamówień.

Głównym powodem takiej korekty może być niezastosowanie przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych (np. z powodu tego, że w wyniku niewłaściwego określenia wartość zamówienia nie przekroczy progu 30 tys. euro) i nastąpi niedopełnienie obowiązku zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych. Oprócz tego występuje ryzyko niezapewnienia odpowiedniego poziomu upublicznienia, które umożliwiałoby oferentom z innych państw członkowskich zapoznanie się z ogłoszeniem – np. przez jego publikację na stronie internetowej zamawiającego, na ogólnodostępnym portalu przeznaczonym do publikacji tego rodzaju treści czy w dzienniku lub czasopiśmie o zasięgu ogólnopolskim.

Różnice w ocenie przesłanek

Problem zamówień tego samego rodzaju dotyczy większości beneficjentów, którzy realizując projekty unijne, muszą oceniać, czy w ramach zakładanego budżetu, np. w związku z prowadzonymi szkoleniami, zobowiązani są do stosowania prawa zamówień publicznych albo zasady konkurencyjności. Na przestrzeni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10239

Wydanie: 10239

Spis treści
Zamów abonament