Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każdy obrót nieruchomością podlega daninie

09 września 2015 | Ekspert księgowego
Paweł Szymański
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Paweł Szymański

Jeśli dochodzi do sprzedaży w drodze postępowania egzekucyjnego, to zbywca nie otrzymuje żadnej kwoty pieniężnej z tego tytułu. Nie ma więc podstaw do jej opodatkowania CIT.

W sprawie chodziło o rozstrzygnięcie, czy sądowe przysądzenie należących do spółki lokali na rzecz innej osoby fizycznej skutkuje powstaniem u niej przychodu. A konkretnie – czy spółka powinna rozpoznać przychód z tytułu nieuregulowania przez nią zobowiązania z tytułu nabycia nieruchomości w dacie uprawomocnienia się postanowienia czy z tytułu sprzedaży lokali zgodnie z fakturą wystawioną przez komornika sądowego i informacją o kwocie, za jaką nabywca kupił lokal.

Spółka uważała, że tylko w pierwszym przypadku dojdzie do powstania przychodu. Uzyskana przez komornika sądowego kwota ze sprzedaży lokali nie jest dla spółki przychodem, ponieważ została przekazana bezpośrednio na rzecz wierzyciela hipotecznego z tytułu długów, jakie zaciągnął sprzedawca nieruchomości. Spółka była wyłącznie dłużnikiem rzeczowym w związku z nabyciem prawa własności do lokali obciążonych hipoteką.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. W jego ocenie w sprawie istnieją dwa odrębne zdarzenia skutkujące powstaniem przychodu. Pierwszym jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10239

Wydanie: 10239

Spis treści
Zamów abonament