Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bankowy biznes na zakręcie

09 września 2015 | Europa 500
Grzegorz Cimochowski, Deloitte
źródło: Rzeczpospolita
Grzegorz Cimochowski, Deloitte
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Numerem jeden wśród instytucji finansowych w Europie Środkowej pozostaje PKO Bank Polski.

Grzegorz Cimochowski, Deloitte

Czołówka rankingu 50 największych banków w Europie Środkowej i na Ukrainie trzyma się mocno – podobnie jak w ubiegłym roku zestawienie otwierają dwie instytucje z Polski: PKO Bank Polski, który wzmocnił swoją pozycję po konsolidacji aktywów przejętych od grupy Nordea oraz Bank Pekao.

W sumie w pierwszej dziesiątce – podobnie jak poprzednio – znalazło się pięć banków z naszego kraju, a swój stan posiadania – do czterech – zwiększyli Czesi. Jedną instytucją finansową wśród liderów mogą pochwalić się Węgrzy. Z pierwszej dziesiątki wypadł ukraiński PrivatBank, lokując się ostatecznie na 19. pozycji.

Generalnie w czołówce doszło do roszad – na trzecie miejsce z piątego awansował węgierski OTP Bank, na czwarte z szóstego wskoczyła czeska Komerční banka, a Česká spořitelna, która w zestawieniu z 2014 r. była na czwartym miejscu, tym razem znalazła się na miejscu piątym. Powoli w górę pnie się grupa BZ WBK, która dwa lata temu otwierała drugą dziesiątkę, w ubiegłym była siódma, w tym roku – szósta.

Największy spadek w czołówce – z trzeciego miejsca na siódme – zaliczył czeski ČSOB, którego aktywa spadły aż o 11,4 proc. To także największy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10239

Wydanie: 10239

Spis treści
Zamów abonament