Firmy nie korzystają na ożywieniu
Przychody symbolicznie wzrosły. Duże wahania wyników w różnych branżach i krajach.
W 2014 roku większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej odnotowała przyspieszenie wzrostu gospodarczego, które jednak nie znalazło bezpośredniego odzwierciedlenia we wzroście średnich przychodów 500 największych przedsiębiorstw regionu.
Analiza rankingu CE Top 500 2015 wskazuje na kontynuację trendów z poprzedniego roku, tj. symboliczny wzrost przychodów wyrażonych w euro na poziomie 0,3 proc. – daleki od poziomów, jakie odnotowywaliśmy trzy–cztery lata temu (10–11 proc.), i duże zróżnicowanie dynamiki wzrostu w zależności od branży czy kraju. Podczas gdy spółki z większości sektorów i krajów kontynuowały zwyżki, sektor energetyki i zasobów naturalnych odnotował istotny spadek przychodów.
Zanotowane zwyżki są bardzo niskie w porównaniu z sytuacją makroekonomiczną regionu. Rok 2014 był dla krajów CE okresem umiarkowanego wzrostu, który był odzwierciedlony w PKB Węgier (3,6 proc.), Polski (3,4 proc.) i Rumunii (2,8 proc.). Czechy odnotowały 2 proc. wzrostu PKB (z ujemnego poziomu w 2013 r.), a Słowacja wzrost o 2,4 proc.
Zmiany PKB w dużej mierze były rezultatem wzrostu eksportu do krajów Europy Zachodniej. Dodatkowo dane za 2014 r. sugerują, że na poprawę sytuacji gospodarczej w regionie równie mocno wpłynął rosnący popyt krajowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta