Trudny rok dla branży
Dramatyczny spadek cen ropy naftowej i węgla przełożył się na wyniki przedsiębiorstw.
Tomasz Konik, Deloitte
Obserwujemy stopniowy wzrost płynności na rynku gazu ziemnego (m.in. w wyniku utworzenia rewersu na rurociągu jamalskim pozwalającego na przesył gazu z Niemiec do Polski), który z pewnością będzie miał wpływ na pozycję PGNiG. Firma już zdecydowała się na wprowadzanie rabatów dla największych odbiorców przemysłowych i planuje wprowadzenie niższych taryf dla odbiorców detalicznych.
Co z tym węglem?
W obszarze energetyki trwają największe od dekad inwestycje w nowe moce produkcyjne, szczególnie węglowe (łącznie 4200 MW). Duże energochłonne przedsiębiorstwa również inwestują w bloki energetyczne – PKN Orlen planuje otwarcie bloku gazowo-parowego we Włocławku do końca roku, a w grudniu 2014 podpisał kontrakt na kolejny blok w Płocku. Grupa Azoty buduje blok gazowy w Puławach, inwestycje w tym obszarze planują również KGHM i JSW. Ostatnie problemy z dostawami energii elektrycznej wynikające z nadzwyczajnych upałów wskazują na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta