Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biedronka liderem

09 września 2015 | Europa 500
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Działająca nad Wisłą sieć dyskontowa nie tylko jest największą firmą handlową w kraju, 
ale również przewodzi w regionie. Co piąta firma na liście Europa 500 to reprezentant tej branży.

Piotr mazurkiewicz

Branża handlowa z roku na rok umacnia swoją pozycję w zestawieniu Europa 500. W tegorocznej edycji na liście znalazło się aż 100 firm reprezentujących zarówno segment detaliczny, jak i hurtowy. Zdecydowanym liderem jest Polska – tu działa 36 spośród największych firm w branży, lider zestawienia to także reprezentant naszego kraju.

Ogółem wśród 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej dokładnie co piąta zajmuje się działalnością handlową. Oznacza to, że branżę reprezentuje o osiem firm więcej niż rok temu. To o tyle zaskakujące, że sektor handlu spożywczego znajduje się w stagnacji – w ostatnich latach jeśli wykazuje wzrost, to na minimalnym poziomie.

Polskich firm jest w zestawieniu najwięcej

Mimo to aż pięciu reprezentantów więcej w zestawieniu ma właśnie Polska, która jeszcze umocniła się na fotelu zdecydowanego lidera sektora. Widać to choćby po pozycji Biedronki, należącej do portugalskiej grupy Jeronimo Martins. Firma zakończyła 2014 r. z niemal 8,6 mld euro przychodów, co oznacza, iż są niemal dwukrotnie wyższe niż kolejnej firmy handlowej w zestawieniu. Jeronimo Martins zajmuje też już czwartą pozycję w ogólnym rankingu największych firm w tej części Europy.

Spółka miała za sobą trudniejsze kwartały,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10239

Wydanie: 10239

Spis treści
Zamów abonament