Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Król Wikingów jest Szwedem

09 września 2015 | Sport | Piotr Żelazny
Lars Lagerbaeck ma 67 lat i po Euro przejdzie na emeryturę
źródło: PAP/EPA
Lars Lagerbaeck ma 67 lat i po Euro przejdzie na emeryturę

Islandia pierwszy raz zagra w finałach Euro. Do sukcesu poprowadził ją sławny trener Lars Lagerbaeck.

– Nie jestem bohaterem, takie określenia zarezerwowane są dla ludzi pokroju Nelsona Mandeli czy Martina Luthera Kinga. My wykonaliśmy po prostu kawał ciężkiej pracy – mówił Szwed po zremisowanym 0:0 meczu z Kazachstanem.

Może mówić, co chce, ale ludzie wiedzą swoje. Na maleńkiej wyspie (323 tys. mieszkańców) jest bohaterem. Gdyby ogłosił, że startuje w wyborach prezydenckich, zostałby wybrany, gdyby mianował się wodzem wikingów, nikt by nie śmiał zgłosić sprzeciwu. Islandia po raz pierwszy – a futbolowa federacja powstała w 1947 roku – pojedzie na wielką imprezę.

Lagerbaeck obejmował drużynę w październiku 2011 roku. Islandia była wówczas na 106. miejscu w rankingu FIFA – niżej niż Liechtenstein. Od tamtego czasu awansowała o 83 pozycje, wyprzedza dziś Francję i Polskę. Po raz pierwszy jest najwyżej notowana spośród wszystkich skandynawskich państw.

Gdy federacja zatrudniała Szweda, oczekiwania nie były wielkie. – Nie postawiono przede mną żadnego zadania – mówił szkoleniowiec w rozmowie z „Guardianem" jesienią 2013 roku. – Nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10239

Wydanie: 10239

Spis treści
Zamów abonament