Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska to konkurencyjny rynek

09 września 2015 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Wojciech Buczkowski | W tym roku nastąpiły istotne zmiany legislacyjne dotyczące produktów, które stanowią większość naszej sprzedaży. Mowa o wprowadzeniu tzw. odwróconego VAT. Dlatego prognozowanie jest wyjątkowo trudne – mówi szef Komputronika.

Rz: W 2014 r. rynek IT wzrósł o około 5 proc. Jakiej dynamiki należy się spodziewać w tym roku?

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób definiujemy rynek IT. Postępująca konwergencja powoduje, że niektórych produktów nie sposób bezwzględnie przypisać do konkretnej branży. Przykładowo, smartfony, zwykle zaliczane do grupy „telekomunikacja", w istocie są ręcznymi komputerami i telefonowanie jest jedną z ich licznych funkcji. Zatem jeśli oceniać całą grupę branż nazywaną Technical Consumer Goods, to mamy ok. 10-proc. perspektywę wzrostu. Komputronik poszerza ofertę o wszystkie produkty z tej grupy, notując szczególnie wysoką dynamikę sprzedaży w segmencie urządzeń AGD oraz RTV.

Które segmenty rynku IT są schyłkowe, a które najbardziej perspektywiczne?

Z pewnością trzeba powiedzieć o tabletach. Niewątpliwie boom na te urządzenia mamy już za sobą. Od pewnego czasu spada ich sprzedaż i przewidujemy, że ten trend się utrzyma. Bardzo szybko pojawiło się jednak zastępstwo, przede wszystkim w postaci coraz większych smartfonów oraz urządzeń 2 w 1 (połączenie laptopa i tabletu, często z odłączanym od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10239

Wydanie: 10239

Spis treści
Zamów abonament