Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tajemnica Requiem

09 września 2015 | Rzecz o prawie | Aleksandra Sewerynik
Aleksandra Sewerynik
autor zdjęcia: Andrzej Kwedo
źródło: Rzeczpospolita
Aleksandra Sewerynik

W historii muzyki można znaleźć wiele tajemniczych opowieści związanych z życiem lub twórczością kompozytorów. Należą do nich historie niedokończonych utworów.

Do najbardziej znanych przykładów należy słynne Requiem W.A. Mozarta. Jak wskazują badacze życia i twórczości tego genialnego kompozytora, nagła i do dziś nie wyjaśniona choroba i śmierć Mozarta, nie pozwoliły mu ukończyć tego dzieła. Zdążył napisać w całości jedynie Introit oraz partie wokalne dalszych części z basso continuo, czyli partią określającą przebieg basu oraz harmonii utworu. Rękopis Mozarta urwał się w ósmym takcie pięknej Lacrimosy. Kompozytor pozostawił po sobie jednak szkice partii instrumentalnych niektórych części Requiem oraz notatki dotyczące tego utworu

Według najnowszych ustaleń muzykologów msza żałobna, opierając się na pozostawionych przez Mozarta materiałach, została dokończona przez jego uczniów: F.J. Freystädtlera, J. Eyblera i F.X. Süssmayra. W tej właśnie postaci Requiem jest wykonywane do dzisiaj. Jednak mało kto zna nazwiska tych kompozytorów.

Kolejnym słynnym niedokończonym utworem jest VIII symfonia F. Schuberta, która jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10239

Wydanie: 10239

Spis treści
Zamów abonament