Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w rachunkowości nie dotyczą tylko małych podmiotów

09 września 2015 | Ekspert księgowego | Krzysztof Maksymik
źródło: Rzeczpospolita
1. Jak zmieni się układ rachunku zysków i strat
źródło: Rzeczpospolita
1. Jak zmieni się układ rachunku zysków i strat
2. Pozostałe zmiany w prawie bilansowym
źródło: Rzeczpospolita
2. Pozostałe zmiany w prawie bilansowym
3. Inaczej określony cel badania
źródło: Rzeczpospolita
3. Inaczej określony cel badania
Krzysztof Maksymik
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Krzysztof Maksymik

Część nowych przepisów odnosi się do wszystkich jednostek podlegających ustawie. Chodzi m.in. o regulacje dotyczące należnych wpłat na kapitał i udziały własne, które będą wykazywane w aktywach bilansu, i zlikwidowania pozycji zysków i strat nadzwyczajnych.

Krzysztof Maksymik

Ostatnia nowelizacja ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wprowadza nie tylko regulacje dotyczące sprawozdawczości małych jednostek (zostały one omówione szczegółowo w artykule „Co będą zawierały sprawozdania małych jednostek" w wydaniu EK z 2 września 2015 r.) . Obejmuje ona również wiele zmian, które dotyczą wszystkich podmiotów sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z uor. Szczególną uwagę należy zwrócić na zmiany w układzie sprawozdania finansowego, gdyż każda jednostka będzie zobowiązana przynajmniej do zmiany formatek stosowanych sprawozdań. W przypadku bilansu najważniejszą zmianą jest przesunięcie dwóch pozycji wykazywanych do tej pory w kapitałach własnych jako wartości ujemne:

∑ „Należne wpłaty na kapitał podstawowy" i

∑ „Udziały (akcje) własne"

do odrębnych pozycji aktywów, wykazywanych poniżej aktywów obrotowych. Takie rozwiązanie istniało w pierwszych wersjach ustawy o rachunkowości, więc wracamy do starych rozwiązań. W mojej ocenie taka zmiana jest zmianą na niekorzyść, gdyż dotychczasowe rozwiązanie precyzyjniej oddawało charakter kapitałów własnych, pokazując charakter kapitałów zarówno niewniesionych przez właścicieli („Należne wpłaty na kapitał podstawowy"), jak i znajdujących się w posiadaniu jednostki, a zatem niestanowiących „własności"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10239

Wydanie: 10239

Spis treści
Zamów abonament