Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słona kara za oszczędzanie na topionym serku z szynką

09 września 2015 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Nazwa „ser" jest zarezerwowana wyłącznie dla przetworów mlecznych. Przedsiębiorca, który używa jej do produktu z dodatkiem tłuszczów niemlecznych, fałszuje go i wprowadza w błąd konsumentów.

Sprawa dotyczyła 12 tys. zł kary za wprowadzenie do obrotu zafałszowanej partii sera topionego z szynką. Towar został zakwestionowany po kontroli w spółce jakości handlowej przetworów mlecznych i deserów na bazie mleka. Okazało się, że feralne serki nie spełniały nie tylko wymagań jakości handlowej. Zdaniem wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych nie spełniały też norm dodatkowych zadeklarowanych przez producenta w oznakowaniu co do cech fizykochemicznych. Badania przeprowadzone w specjalistycznym laboratorium inspekcji jednoznacznie wykazały bowiem, że zakwestionowana partia sera topionego z szynką zawierała tłuszcze niemleczne i sterole roślinne.

A to oznaczało, że wyrób nie spełniał definicji przetworu mlecznego ze względu na użycie do jego wytworzenia tłuszczu niemlecznego. Inspektorzy podkreślali, że firma posłużyła się nazwą „ser", która jest zarezerwowana wyłącznie dla przetworów mlecznych.

Uderzenie w interesy klientów

Rzeczywisty skład skontrolowanego produktu, który przesądza, że nie jest on przetworem mlecznym, w istotny sposób narusza interesy konsumentów.

Organ zauważył, że konsument podejmuje decyzje o zakupie towaru przede...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10239

Wydanie: 10239

Spis treści
Zamów abonament