Polskie rozporządzenie o unijnych dotacjach trzeba czytać po europejsku
Znaczna część środków unijnych, jakie popłyną do przedsiębiorców w najbliższych latach, ma za zadanie finansować projekty badawcze i rozwojowe. Czyli takie, które będą się przyczyniać do powstawania nowych produktów lub znacznego doskonalenia tych, które aktualnie są w ofercie firmy.
W Dzienniku Ustaw z 3 lipca 2015 r. zostało opublikowane rozporządzenie ministra infrastruktury i rozwoju w sprawie udzielania pomocy na projekty badawcze i rozwojowe wspierane ze środków programów regionalnych w perspektywie 2020. To ważne rozporządzenie. Znaczna część środków, i dotyczy to w równym stopniu tzw. programów ogólnokrajowych, jak i właśnie tych regionalnych, została zarezerwowana na projekty badawczo-rozwojowe. Analizując szczegółowe wersje programów, często można trafić na tzw. działania (>patrz ramka), które skierowane są do przedsiębiorców (przede wszystkim małych i średnich) i zakładają właśnie wsparcie przedsięwzięć związanych z tworzeniem nowych produktów, usług lub technologii bądź ich doskonaleniem.
Wydając rozporządzenie, minister infrastruktury i rozwoju dał instytucjom wdrażającym środki unijne w regionach narzędzie do przyznawania pomocy publicznej firmom.
Istota projektów
Co wynika z tego aktu? Zgodnie z § 6 pomoc ma na celu wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego województwa objętego regionalnym programem operacyjnym na lata 2014–2020 i jest udzielana na badania podstawowe, badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe oraz studia wykonalności. Jeśli chodzi o szczegóły udzielania wsparcia, rodzaje projektów, które kwalifikują się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta