Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie rozporządzenie o unijnych dotacjach trzeba czytać po europejsku

09 września 2015 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

Znaczna część środków unijnych, jakie popłyną do przedsiębiorców w najbliższych latach, ma za zadanie finansować projekty badawcze i rozwojowe. Czyli takie, które będą się przyczyniać do powstawania nowych produktów lub znacznego doskonalenia tych, które aktualnie są w ofercie firmy.

W Dzienniku Ustaw z 3 lipca 2015 r. zostało opublikowane rozporządzenie ministra infrastruktury i rozwoju w sprawie udzielania pomocy na projekty badawcze i rozwojowe wspierane ze środków programów regionalnych w perspektywie 2020. To ważne rozporządzenie. Znaczna część środków, i dotyczy to w równym stopniu tzw. programów ogólnokrajowych, jak i właśnie tych regionalnych, została zarezerwowana na projekty badawczo-rozwojowe. Analizując szczegółowe wersje programów, często można trafić na tzw. działania (>patrz ramka), które skierowane są do przedsiębiorców (przede wszystkim małych i średnich) i zakładają właśnie wsparcie przedsięwzięć związanych z tworzeniem nowych produktów, usług lub technologii bądź ich doskonaleniem.

Wydając rozporządzenie, minister infrastruktury i rozwoju dał instytucjom wdrażającym środki unijne w regionach narzędzie do przyznawania pomocy publicznej firmom.

Istota projektów

Co wynika z tego aktu? Zgodnie z § 6 pomoc ma na celu wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego województwa objętego regionalnym programem operacyjnym na lata 2014–2020 i jest udzielana na badania podstawowe, badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe oraz studia wykonalności. Jeśli chodzi o szczegóły udzielania wsparcia, rodzaje projektów, które kwalifikują się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10239

Wydanie: 10239

Spis treści
Zamów abonament