Notatki pracowników nie wystarczą fiskusowi
Jednorazowe protokoły o nieobecności klienta sporządzone przez przedstawicieli firmy udzielającej pożyczek w domu lub zapis w umowie dotyczący momentu uznania wierzytelności za nieściągalną nie wystarczą do uprawdopodobnienia nieściągalności długu.
Spółka udziela pożyczek gotówkowych klientom indywidualnym poza systemem bankowym. Pożyczkobiorca ma m.in. możliwość wyboru usługi: „obsługa pożyczki w domu", za co jest obciążany dodatkową opłatą. Jeśli przedstawiciele spółki nie zastaną pożyczkobiorcy w domu lub nie uiści on należności z tytułu pożyczki, to spisują protokół wraz z danymi dotyczącymi stanu majątkowego pożyczkobiorcy oraz informacją o nieznanym miejscu jego pobytu. Takie protokoły wraz z listą spłat z systemu komputerowego są dowodem, że klient zalega z płatnościami. Pozwalają na wyciągnięcie wniosku, że istnieje duże prawdopodobieństwo nieściągnięcia wierzytelności.
Firma zapytała, czy dokumentem potwierdzającym uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności mogą być opisane powyżej protokoły zatrudnionych przez nią przedstawicieli. Fiskus stwierdził, że wierzytelności, które zostały uprzednio zarachowane jako przychody należne, których nieściągalność została udokumentowana sporządzonym przez dany podmiot protokołem, można zarachować jako koszty uzyskania przychodów. Firma nie będzie mogła jednak zaliczyć do kosztów wierzytelności, która nie została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta