Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie podał ręki kobiecie, nie dostał pracy. To dyskryminacja

09 września 2015 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson
z Anna Nowacka-Isaksson
Anna Nowacka-Isaksson
źródło: materiały prasowe
Anna Nowacka-Isaksson

42-letni muzułmanin miał otrzymać staż w firmie zajmującej się technologią uzdatniania wody w Lund. Ofertę jednak pracodawca wycofał. Mężczyzna bowiem chciał się modlić pięć razy dziennie i chodzić w piątki do meczetu w godzinach pracy. Teraz wysuwa roszczenia o dyskryminację.

Spór ma rozstrzygnąć sąd pracy. Mężczyzna domaga się 100 tysięcy koron za dyskryminację, a jego związek zawodowy w Malmö chce zadośćuczynienia od duńskiej firmy w wysokości 25 tys. koron. Menedżer spółki zapewnia, że firma nie jest ani rasistowska, ani nikogo nie dyskryminuje. Świadczy o tym fakt, że jest w niej zatrudnionych wielu cudzoziemców. Muzułmanin był też przy obsadzeniu funkcji brany pod uwagę, choć jego nazwisko brzmiało obco.

Według menedżera firmy z mężczyzną przeprowadzono rozmowę kwalifikacyjną. Z kolei związek zawodowy twierdzi, że rozmowy nie było. Z tego względu, że duńskiej spółce zależało na zatrudnieniu pracownika w trybie szybkim, poprosiła ona 42-latka o wysłanie e-maila z jego zdjęciem, by wyrobić mu kartę wstępu. W e-mailu mężczyzna wspomniał, że jest praktykującym muzułmaninem. Zapewnił przy tym jednak, że nie będzie stanowiło to przeszkody w wypełnianiu obowiązków w pracy, ponieważ nie kolidowało z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10239

Wydanie: 10239

Spis treści
Zamów abonament