Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie w sądzie, rezerwa w księgach

09 września 2015 | Ekspert księgowego | Anna Ceglarek
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Spółka musi ująć w ewidencji rezerwę na skutki sprawy wytoczonej jej przez kontrahenta, jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo, że przegra i będzie musiała zapłacić dochodzoną przez niego kwotę.

Nasza spółka otrzymała od kontrahenta pozew o wypłatę odszkodowania. Czy powinniśmy utworzyć rezerwę na skutki toczącego się postępowania sądowego? Jak oszacować wartość takiej rezerwy? – pyta czytelnik.

Tworzenie rezerw jest działaniem wynikającym z zasad rachunkowości, a w szczególności z zasady ostrożności. Wynika z niej konieczność wykazywania w księgach rachunkowych uprawdopodobnionych kosztów oraz aktualizowania zobowiązań zarejestrowanych w księgach w celu wykazania ich w realnej wysokości. Z tego powodu spółki zobowiązane są do tworzenia różnego rodzaju rezerw.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 21 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) za rezerwy uznaje się kwoty zobowiązań, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Rezerwy są zatem szczególnym rodzajem zobowiązań, odnoszą się do przyszłych niedających się uniknąć zobowiązań, które wynikają ze zdarzeń przeszłych, przy czym jest możliwe wiarygodne oszacowanie ich kwoty.

Zgodnie z art. 35d ust. 1 pkt 1 uor rezerwy tworzy się na:

- pewne lub o dużym stopniu prawdopodobieństwa przyszłe zobowiązania, których kwotę można w sposób wiarygodny oszacować, a w szczególności na straty z transakcji gospodarczych w toku, w tym z tytułu udzielonych gwarancji, poręczeń, operacji kredytowych, skutków toczącego się postępowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10239

Wydanie: 10239

Spis treści
Zamów abonament