Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzutu karnego nie było!

09 września 2015 | Rzecz o prawie | Andrzej Wach
Andrzej Wach
źródło: materiały prasowe
Andrzej Wach

Czy istnieje możliwość podważenia decyzji arbitra sportowego, któremu imputuje się wadliwe stosowanie technicznych reguł gry – analizuje profesor.

Sport jako ponadnarodowy fenomen kulturowy korzysta zazwyczaj z autonomicznej siatki pojęciowej. Takie terminy, jak „gol", „rzut karny" czy „set", służą przede wszystkim do opisania zdarzeń, do których dochodzi w ramach ruchu sportowego. Nie występują one natomiast w innych sferach życia społecznego. Są jednak instytucje szeroko wykorzystywane w obrocie prawnym, a równocześnie stosowane do określenia przebiegu rywalizacji sportowej czy też rozstrzygania pojawiających się w niej spornych sytuacji. Należą do nich w szczególności takie terminy, jak „arbitraż", „sędzia" czy „arbiter". Każdy z nich ma konkretne znaczenie na płaszczyźnie jego zastosowania.

Arbiter i sędzia sportowy

Dla współczesnego prawnika arbitraż jest zwłaszcza instytucją, za której pośrednictwem osoba trzecia (arbiter) rozstrzyga spór prawny przeciwstawiający dwie lub więcej stron, realizując misję jurysdykcyjną, która została jej przez nie powierzona. Wydane przez arbitra orzeczenie może być zaskarżone do sądu państwowego w trybie skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego, ale ze względu na zasadę poufności nie jest ono z reguły przedmiotem zainteresowania opinii publicznej.

Równie wiele osób wiąże termin „arbitraż" z wypełnianiem zadań przez sędziów (arbitrów) sportowych. Ich aktywność jest szeroko rozpoznawalna we...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10239

Wydanie: 10239

Spis treści
Zamów abonament